Support: 56 657 71 78

Serwery do nauczania zdalnego – case study Uniwersytetu Wrocławskiego

Case study
infrastruktura IT
serwery dedykowane
sieć

Klient

Historia Uniwersytetu Wrocławskiego zaczyna się w roku 1702, kiedy to we Wrocławiu powstaje Uniwersytet Leopoldyński, na którym zajęcia realizowane są na dwóch wydziałach. Obecny kształt UWr uzyskał w roku 1989. Składa się z 10 wydziałów, na których uczy się blisko 25 000 studentów.

Uniwersytet Wrocławski jest nie tylko jedną z najstarszych uczelni w Polsce, ale również najnowocześniejszych. Z powodu dynamicznie rozwijającego się rynku pracy, związanego z nowoczesnymi technologiami, uczelnia musi stale podnosić możliwości swojego zaplecza zarówno dydaktycznego, jak i infrastrukturalnego.

Wyzwanie

Epidemia COVID-19 postawiła przed całym systemem nauczania na świecie poważne wyzwanie rozpoczęcia w dość krótkim czasie pełnego nauczania zdalnego. Wielu zadawało sobie pytanie, jak zachować siatkę zajęć i jakość edukacji, przy jednoczesnym stosowaniu wszystkich wymogów społecznej izolacji Dość szybko okazało się, że dla wielu placówek jest to zadanie karkołomne, ponieważ nie mają przygotowanej odpowiedniej infrastruktury.

Największy problem sprawiały ćwiczenia, podczas których wymagana jest dwustronna komunikacja, co generuje potrzeby mocnych serwerów odpowiadających za symetryczną wymianę danych. Równie ważne są łącza internetowe o odpowiedniej przepustowości, które dadzą radę unieść nawet kilkadziesiąt osób, jednocześnie uczestniczących w zajęciach.

Rozwiązanie

Serwer, który przygotowaliśmy dla Uniwersytetu Wrocławskiego na potrzeby ćwiczeń z zakresu praktycznych aspektów sieci komputerowych, należy do linii starter. Charakteryzuje się ona bardzo szerokim spektrum zastosowań. Na pokładzie ma procesor Intel Xeon E3-12306v6, 16 GB pamięci RAM i 4 TB przestrzeni na dane.

Dodatkowo dla każdego studenta przydzielony został osobny adres IPv4 oraz IPv6. Rozwiązanie to sprawdziło się zarówno podczas zajęć stacjonarnych, jak i pozwoliło na płynne przejście w tryb remote.

 

Komentarz

Od kilku już lat współpracujemy z DataSpace, które udostępnia nam platformę serwerową dla studentów. Serwery studenckie odzwierciedlają biznesowe, komercyjne instalacje - niemożliwe do symulowania w sieci uczelnianej. Umożliwiają one studentom praktyczne zajęcia związane z bezpieczeństwem, sieciami i systemami. Rozwiązanie umożliwiło również bezstresowe przejście w tryb nauczania zdalnego.

Marcin Włodarczak, Wykładowca

Uniwersytet Wrocławski

Data Space kontakt@dataspace.pl Naszą misją jest być najlepszym wyborem dla firm, które muszą być online bez względu na wszystko, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Dostarczamy im platformę składającą się z najbardziej zaawansowanych rozwiązań z zakresu infrastruktury IT.
Case study
Serwery dla integratora systemu ERP enova365 - case study COM@COM
Case study
Infrastruktura IT dla Domu Maklerskiego - case study Navigator S.A.