Support: 56 657 71 78

Infrastruktura IT dla Domu Maklerskiego – case study Navigator S.A.

Case study
bezpieczeństwo
infrastruktura IT
sieć

Klient

Dom Maklerski Navigator S.A. specjalizuje się w pozyskiwaniu kapitału poprzez emisje akcji i obligacji oraz w usługach dematerializacji papierów wartościowych.  Jest też liderem usług prowadzenia rejestru akcjonariuszy oraz usług agenta emisji dla obligacji.

Dom Maklerski Navigator S.A. wchodzi w skład Grupy Navigator Capital, która świadczy kompleksowe usługi w obszarze bankowości inwestycyjnej oraz doradztwa biznesowego, specjalizując się w transakcjach sprzedaży i przejęć przedsiębiorstw, corporate finance oraz usługach business consultingu.

Wyzwanie

Data Space ma już spore doświadczenie, jeżeli chodzi o obsługę podmiotów finansowych. Do grupy naszych Klientów z tego sektora należą to m.in. Millennium TFI i Insignis TFI, jak też Pragma GO S.A., świadcząca usługi faktoringowe i przyspieszania płatności.

W przypadku tej grupy Klientów trzeba pamiętać, że infrastruktura IT musi spełniać wymagania zarówno KNF (potwierdzane poprzez regularne audyty Data Center, w którym umieszczony jest sprzęt), jak i RODO, ponieważ podmioty finansowe przetwarzają dane wrażliwe, a ich wyciek mógłby być katastrofalny w skutkach.

Niezbędna jest także całodobowa opieka, gdyż wszelkie przerwy w dostępie do aplikacji, zarówno ze strony pracowników, jak i Klientów, są obarczone ryzykiem utraty wiarygodności oraz strat finansowych.

Rozwiązanie

Infrastruktura IT przygotowana dla Domu Maklerskiego Navigator S.A. oparte jest na 2 mocnych procesorach Intel Xeon E5 – 2620v4. Za bezpieczeństwo, będące kluczowym wyzwaniem w takich projektach, odpowiadają:

1.   Wdrożona platforma Fortigate

Fortigate to fizyczny firewall wykorzystywany jako zabezpieczenie serwerów przed spamem, wirusami i włamaniami, posiada funkcję filtrowania ruchu, routingu i NAT-owania.

2.   System plików ZFS

System plików zawierający m.in. 64-bitowe sumy kontrolne. ZFS chroni integralność danych i zabezpiecza przed ich utratą.

3.   Active Directory

Odpowiada za uwierzytelnianie obiektów i ich autoryzację. Zapewnia bezpieczeństwo dostępu poszczególnych użytkowników do zasobów infrastruktury IT, takich jak kontenery czy dane zgromadzone na dyskach sieciowych.

4.   DZM, czyli tzw. strefa zdemilitaryzowana

DZM to specjalnie wydzielone miejsce w infrastrukturze sieciowej, umieszcza się tam serwery szczególnie narażone na włamanie. Dzięki odizolowaniu ich od pozostałych elementów, żywotne funkcje środowiska IT pozostają chronione nawet w przypadku ataku. Za wirtualizację serwerów odpowiada oprogramowanie Proxmox, usprawniające aspekty wysokiej dostępności, ułatwiające konfigurację sieci oraz przywracanie usług w przypadku poważnych awarii.

Cała infrastruktura została przed oddaniem poddana szczegółowym testom wydajnościowym. Pozwoliły one na sprawdzenie środowiska IT pod kątem planowanych oraz maksymalnych obciążeń, tak żeby zapobiegać efektowi spowalniania przepływu i odświeżania danych w przypadku dużej liczby użytkowników jednocześnie korzystających z dedykowanej dla Klientów Domu Maklerskiego Navigator S.A. aplikacji.

Przy okazji warto również wspomnieć o tym, że podczas projektowania i wdrażania środowiska aktywnie współpracowaliśmy z software housem odpowiadającym za produkcję oprogramowania dla Domu Maklerskiego Navigator S.A. Celem było ustanowienie bezpiecznego i wydajnego połączenia między obiema infrastrukturami IT, dzięki czemu prace nad oprogramowaniem mogły przebiegać bez zakłóceń.

W ramach comiesięcznej obsługi zespół techników Data Space dba o środowisko IT 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Bieżący monitoring i regularna aktualizacja zabezpieczeń pozwalają zapobiegać możliwym incydentom lub je przewidywać, a w razie ich powstania – szybko reagować.

 

Komentarz Klienta

Stosowane rozwiązania IT w dzisiejszych czasach bardzo często potrafią przesądzać o sukcesie rynkowym danej usługi. W branży finansowej muszą dodatkowo stanowić swoisty gwarant bezpieczeństwa obsługi klienta, co w oczywisty sposób wynika z istoty relacji biznesowej z klientami i powiązane jest ściśle z odpowiedzialnością. Tego samego wymagamy od naszych partnerów technologicznych, którzy muszą spełniać nie tylko tzw. standardy i best practice ale przede wszystkim surowe wytyczne regulacyjne w tym wytyczne KNF, jak również RODO w zakresie ochrony danych osobowych naszych Klientów.

Bartosz Krzesiak, Product Owner/Director

Navigator Capital Group

Komentarz Klienta

Wsparcie Data Space w zakresie dostarczenia infrastruktury oraz kompleksowej obsługi dotyczącej monitorowania i administracji w naszej opinii jest zdecydowanie komplementarne. Myślę ,że jest to dobry początek współpracy a kolejne projekty będziemy starali się realizować wspólnie.

Michał Zwierzchowski, Project Manager

Navigator Capital Group

Data Space kontakt@dataspace.pl Naszą misją jest być najlepszym wyborem dla firm, które muszą być online bez względu na wszystko, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Dostarczamy im platformę składającą się z najbardziej zaawansowanych rozwiązań z zakresu infrastruktury IT.
Case study
Serwery do nauczania zdalnego - case study Uniwersytetu Wrocławskiego
Case study
Aplikacja miejska z AMD Epyc - case study qb-mobile