Support: 56 657 71 78

Chmura prywatna dla PragmaGO S.A. i Mint Software – case study

Case study
case study
chmura prywatna

Wdrożenie chmury prywatnej z redundantną siecią 25 Gbit/s dla firmy z branży fintech.

Klienci

PragmaGO S.A. (dawniej Pragma Faktoring S.A.) to firma fintech świadcząca usługi finansowe, faktoringowe i przyspieszania płatności, skierowane do MŚP, startupów i jednoosobowych działalności. Prowadzi innowacyjny portal oparty w dużej części  na automatycznym podejmowaniu decyzji kredytowych i finansowych. Dzięki temu klienci mogą otrzymać pieniądze w ciągu minut od momentu wpłynięcia dyspozycji. Cały system oparty jest o autorskie oprogramowanie, w całości stworzone przez Mint Software.

Mint Software jest zespołem doświadczonych projektantów, programistów i developerów tworzących gotowe rozwiązania dla branży faktoringowej i fintech. Ich gotowe rozwiązania pozwalają m.in. zinformatyzować firmę faktoringową, zweryfikować podmioty gospodarcze, zautomatyzować sprzedaż produktów finansowych, czy też obniżyć koszty integracji danych.

Wyzwanie

Do podstawowych celów współpracy należały:

  • Zmiana procesów i technologii na lepiej dopasowaną do metodyki DevOps;
  • Uproduktowienie systemu NAVI Faktoring;
  • Przygotowanie platformy do kolejnych wdrożeń u klientów;
  • Przyspieszenie procesów testowania i wdrażania nowego kodu;
  • Wprowadzenie automatycznego deploymentu na podstawie playbooków (skryptów uruchamiających oprogramowanie w dowolnym środowisku na podstawie kodu).

Rozwiązanie stosowane na produkcji – serwery HPE Blade oraz przestrzeń współdzielona na macierzy, wsparte wirtualizacją VMware zarządzaną ręcznie – nie dawało takich możliwości.

Dodatkowo nie była możliwa dalsza rozbudowa storage i node’ów obliczeniowych, co doprowadziło do problemów z wysoką dostępnością – awaria jednego node’a sprawiała, że nie można było zapewnić potrzebnej mocy obliczeniowej. Na domiar złego, wiek sprzętu powodował ryzyko serwisowania i podniesienia kosztów utrzymania. Mint Software nie miał pracowników zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem środowisk sprzętowych.

Obie firmy potrzebowały partnera, który skutecznie umie wdrożyć środowisko chmury prywatnej “pod klucz”, z możliwością korzystania z pomocy eksperckiej w razie napotkania na poważne problemy administracyjne.

Rozwiązanie

Etap 1 – Dokładne zbadanie potrzeb i ustalenie szczegółowego zakresu prac

Etap ten był niezwykle kluczowy ze względu na rozdzieloną administrację środowiskiem. Sprzęt, storage i zarządzanie wirtualizacją tworzone były przez Data Space. Konteneryzacja i uruchamianie – przez Mint Software.

Etap 2 – Wybór stacku technologicznego do infrastruktury chmury prywatnej

Data Space wybrało platformę Agile ze swojej oferty, wzbogaconą o dodatkowe dyski i pamięć RAM, z redundantną siecią 25 Gbit/s. Na wysoko dostępny i wydajny storage wybrany został CEPH osadzony na dyskach SSD. Całość zarządzana przez Proxmox i monitorowana przez autorskie skrypty Data Space.

Etap 3 – Przygotowanie techniczne rozwiązania

Wdrożenie środowiska na podstawie zaakceptowanych założeń trwało 3 dni i przebiegło sprawnie. Po tym etapie całość została przekazana do testów odbiorczych.

Etap 4 – Sporządzenie dokumentacji i oddanie pełnego środowiska w wyznaczonym terminie

Jako element usługi Klient otrzymał ofertę na doradztwo administracyjne rozliczane godzinowo, z zapewnionymi parametrami SLA na czas odpowiedzi.

Osiągnięty efekt

Rezultatem wdrożenia było łatwe do rozbudowy środowisko, zapewniające wysoką dostępność, łatwą skalowalność i możliwość szybkiego testowania nowego kodu.

Komentarz Pragma GO S.A.

Zmniejszenie awaryjności oraz możliwość swobodnej rozbudowy środowiska w przyszłości dają nam pewność, że nasza działalność będzie mogła dalej spokojnie się rozwijać.

Daniel Mączyński, Wiceprezes Zarządu,

PragmaGO S.A.

Komentarz Mint Software

Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu całego procesu. W trakcie procesu migracji przeprowadziliśmy konteneryzację środowiska, która zakończyła proces uproduktowienia naszej platformy i przygotowała nas do kolejnych wdrożeń systemu faktoringowego NAVI Faktoring.

Usprawnienia, jakich dokonaliśmy, pozwoliły nam także na przyspieszenie testów i wdrożeń nowych wersji kodu i znacząco zmniejszyły koszty z tym związane. Proces, który wcześniej trwał około jednego dnia, udało się skrócić do kilkunastu minut.

Wojciech Bublik, Executive Manager,

Mint Software

Data Space kontakt@dataspace.pl Naszą misją jest być najlepszym wyborem dla firm, które muszą być online bez względu na wszystko, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Dostarczamy im platformę składającą się z najbardziej zaawansowanych rozwiązań z zakresu infrastruktury IT.
Poradniki
Chmura prywatna - definicja oraz podstawy, o których warto pamiętać
Poradniki
DevOps czy SysOps: które podejście wybrać dla mojej firmy?