Support: 56 657 71 78

Trendy w IT, którym warto się przyjrzeć w 2020 roku!

Newsy
chmura
procesory
środowisko IT

Z końcem każdego roku wiele redakcji i działów marketingu zamienia się na chwilę w departamenty astrologii i wróżb. Tworzenie zestawień i analizowanie trendów to coś, co uważamy za niezbędny element kończący stary i rozpoczynający nowy rok. Dotyczy to również branży IT. Oto co wyczytaliśmy w naszej szklanej kuli.

1. Granie w chmurze

Przeniesienie wirtualnej rozrywki do chmury to marzenie wielu graczy, którzy nie chcą inwestować w drogi sprzęt albo nie mają go gdzie postawić. Niestety, tegoroczna premiera systemu Stadia, który przygotował dla nas gigant technologiczny Google, nie napawa optymizmem. 

Boli brak wsparcia dla natywnej rozdzielczości 4K, niewielki wybór startowych tytułów oraz problemy z płynnością rozgrywki, która w wyższych rozdzielczościach potrafi generować nawet 2-3 sekundowe lagi. 

Te problemy nie przekreślają jednak samego projektu. Większość z nas pamięta jeszcze bolączki wieku “dziecięcego” 8. generacji konsol. Google Stadia jest projektem na olbrzymią skalę, więc raczej nikt się nie spodziewał, że od początku wszystko pójdzie gładko. 

Pozostaje nam trzymać kciuki nie tylko za dalszy rozwój chmurowego grania, ale też za  dostawców internetu, żeby ich sieci były w stanie unieść rozgrywkę w 60 klatkach i 4K. Przy tej okazji trzeba również wspomnieć o Nintendo Switch, na którym dzięki chmurze możemy pograć w takie tytuły jak najnowszy Assassin’s Creed — niestety jak na razie tylko w Japonii.

2. Zapasowe centra danych dla mas

Zapasowe centra danych dość długo były postrzegane jako rozwiązania drogie i dostępne tylko dla nielicznych, największych firm. W dobie coraz większej informatyzacji naszego życia oraz przyzwyczajania się społeczeństwa do ciągłej dostępności serwisów www, takie rozwiązania stają się powoli koniecznością. Dość dobrze pokazują nam to spektakularne awarie, szczególnie w e-commerce, po których właściciele przez długi czas liczą straty. 

Firmy dostrzegają te potrzeby i dostosowują swoje portfolia dla e-commerce i mniejszych firm. W dobie wzrastających wymagań konsumentów oraz coraz większej ilości cyberataków wydaje się, że DRC za jakiś czas stanie się standardem w każdym biznesie, opierającym swoje podstawowe przychody o wymianę danych w sieci. 

3. Rozwój AI oraz dobrodziejstwo big data

Sprawne analizowanie dużych pakietów danych, czyli obszar Big Data, pomaga w lepszym zarządzaniu całą firmą. Wskazuje kierunki działania na podstawie zachowań klientów. Obserwowanie trendów na podstawie zachowań użytkowników pomaga  w  bardziej precyzyjnym kierowaniu reklam. Ułatwia też docieranie do poszczególnych konsumentów ze spersonalizowanym komunikatem. W przypadku Data Center, Big Data i AI wykorzystywane są do zarządzania zasilaniem, chłodzeniem oraz, co najważniejsze, ruchem sieciowym. 

Optymalizacja dwóch pierwszych parametrów przyczynia się do mniejszej utylizacji urządzeń, a tym samym obniża koszty utrzymania obiektu. Zastosowanie AI do ruchu sieciowego pozwala z kolei na zwiększenie skali cyberbezpieczeństwa poprzez priorytetyzowanie najczęstszych zagrożeń, usprawnianie polityki routingu czy ogólną optymalizację ruchu.

4. Nowe procesory od AMD

Rynek procesorów klasy enterprise rozgrzewa pojedynek gigantów. Po deklaracji AMD o chęci przejęcia do 2020 roku, 10% udziałów w rynku układów przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych, rozpoczęła się prawdziwa nawałnica ze strony “czerwonych”. Mamy już na rynku dwie generacje procesorów Epyc, a w 2020 ma pojawić się trzecia, o kodowej nazwie Milan. Oparte są one o nową litografię, którą AMD uważa za swojego asa w rękawie. Intel stara się kontrować te zapędy i zapowiada kolejną generację Xeonów o kodowej nazwie Copper Lake. 

Czy skorzystamy na tej rywalizacji? Według naszych specjalistów – jak najbardziej. Współzawodnictwo technologicznych gigantów skutkuje pojawianiem się coraz szybszych a być może i korzystniejszych cenowo układów. Nadchodzący rok będzie kluczowy dla tej rywalizacji, przekonamy się wtedy czy czerwoni osiągną swoje zamierzenia oraz jak wydajne będą procesory Intel z rodziny Copper Lake.

5. Przyspieszenie z dyskami NVMe

Protokół NVMe jest, jak się wydaje, jedną z największych rewolucji w dyskach twardych w ostatnich latach, może oprócz powszechnego odejścia od dysków HDD na rzecz SSD.

Dzięki wykorzystaniu złącz M.2/PCI-E zamiast standardowych SATA/SAS transfer danych jest nawet kilkukrotnie szybszy. Dlaczego rewolucja? Otóż, SSD korzystało po prostu z innego nośnika danych, natomiast jeśli chodzi o sam przesył, to odbywał się w technologii znanej jeszcze z HDD. 

NVMe to zupełnie nowa jakość, którą już od kilku miesięcy wprowadzamy w naszym Data Center. Według nas 2020 będzie rokiem upowszechnienia się tej technologii nie tylko do zastosowań enterprise, ale również w codziennych desktopowych konfiguracjach.

6. Biznes do chmury

Pisaliśmy już o graniu w chmurze, ale nie samą rozrywką człowiek żyje. Coraz większa ilość rozwiązań jest dostępna jako usługa (aaS), dlatego tak popularne staje się przenoszenie swojej infrastruktury IT do chmury. 

Obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest połączenie chmury prywatnej z publiczną używaną np. do skalowania mocy obliczeniowej lub jako backup. Popularnie nazywamy to chmurą hybrydową. Wzrost zainteresowania takimi rozwiązaniami ma związek z ich prostotą oraz dużymi możliwościami optymalizacji, szczególnie jeżeli chodzi o koszty.

Oczywiście, oprócz przestrzeni serwerowej w chmurze znajdziemy też rozwiązania wysokiej dostępności, czyli rodzaj disaster recovery, o których pisaliśmy już wcześniej, czy też najpopularniejsze rozwiązania backupowe.

Trendy i antytrendy

Wszystkie powyższe trendy dają nadzieję na rozwój technologiczny i jeszcze lepsze rozwiązania zarówno B2B, jak i B2C. Jest jeszcze jeden trend, którego nie chcielibyśmy już oglądać. O czym mowa? O atakach DDoS.

Z roku na rok wzrasta zarówno ich ilość jak i stopień skomplikowania tego typu ataków. Ale co najciekawsze, ataki są coraz dłuższe. W 2018 rekordzista trwał aż 329 godzin, natomiast w 2019 aż 509 godzin, co daje 21 dni ciągłego ataku DDoS. Trend wydaje się niepokojący o tyle, że dostępność tego typu działań jest coraz większa, a fraza “jak zrobić atak ddos” jest jedną z najchętniej wyszukiwanych w Google i na forach tematycznych.

Podsumowując

Rok 2020 zapowiada się nam całkiem ciekawie i emocjonująco. Co prawda nie liczymy na przełom, ale zakładamy, że będzie jak w solidnej kontynuacji gry: więcej, lepiej i solidniej. Spotykamy się już za rok, przy okazji podsumowania dekady!

Data Space kontakt@dataspace.pl Naszą misją jest być najlepszym wyborem dla firm, które muszą być online bez względu na wszystko, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Dostarczamy im platformę składającą się z najbardziej zaawansowanych rozwiązań z zakresu infrastruktury IT.
Case study
Serwery dedykowane i DRC dla Millennium TFI S.A. - case study
Poradniki
Kolokacja, czyli hotel dla serwerów