Support: 56 657 71 78

Kolokacja, czyli hotel dla serwerów

Poradniki
kolokacja
serwerownia

Kiedy osoby będące spoza branży IT słyszą termin ‘kolokacja’, może im się to skojarzyć z terminem medycznym. Rzeczywistość jest znacznie prostsza, a samo pojęcie dotyczy umieszczenia serwerów w obrębie wynajmowanej przestrzeni w Data Center.    

Spis treści

Koszty związane z IT to dla większości firm prowadzących swoją działalność w internecie lwia część budżetu. W ich skład wchodzą m.in. nakłady związane z utrzymaniem serwerowni i infrastruktury potrzebnej do jej obsługi. Zoptymalizować je można dzięki usłudze kolokacji zwanej również hotelingiem. 

Problemy firmowych serwerowni

Od jakiegoś czasu możemy spotkać się z coraz większą ilością materiałów, które wieszczą ostateczny koniec firmowych serwerowni. Trudno nie zgodzić się z takim tokiem myślenia. Serwerownia to przecież nie tylko pomieszczenie i sprzęt, ale również wszystkie urządzenia służące do utrzymania ciągłej pracy oraz zapewnienia optymalnych warunków. 

Wymieńmy kilka z nich: system przeciwpożarowy, redundantne doprowadzenie energii elektrycznej, zastępcze źródło energii, klimatyzacja i chłodzenie, zabezpieczenia dostępu. Moglibyśmy tak dalej i dalej. A przecież koszty techniczne są jedną stroną medalu, natomiast druga to specjaliści, którzy dają pewność, że wszystko razem będzie działało bezproblemowo. 

Dlaczego umiejscowienie serwerowni w siedzibie firmy może nie być najlepszym pomysłem? Bazując na doświadczeniu, możemy wskazać trzy główne bolączki takiej lokalizacji.

Lokalizacja

Po pierwsze adaptacja budynku – większość biurowców, które znamy, nie jest dostosowanych do przechowywania w nich serwerów. Jeszcze gorzej, jeśli wybieramy taką lokalizację na chybił trafił, oglądamy nowe biura i nagle stwierdzamy – “o, a w tym pokoju zrobimy serwerownię”. Takie coś nie wynika ze złej woli, ale raczej z braku wiedzy, dotyczącej tego, jakie wymagania mają serwery i jak skomplikowane oraz delikatne są to urządzenia. Szczególnie źle działają na nie kurz, zbyt wysoka wilgotność powietrza i temperatura. Te czynniki w znaczący sposób wpływają na żywotność hardware’u. 

Bezpieczeństwo 

Drugą bolączką jest dostęp do urządzeń, szczególnie jeśli nasze serwery przechowują wrażliwe dane lub opiera się na nich cały biznes. Nieuprawniona osoba w serwerowi może wyrządzić duże szkody. Oczywiście, w każdym biurowcu są zabezpieczenia, ale przez pomieszczenia przewija się wiele osób: od kurierów, przez klientów aż po pracowników różnych działów. 

Problemem może być też przydzielanie uprawnień, szczególnie jeśli nie występuje ich stopniowanie. Nie popadając w paranoję, warto przeliczyć sobie ile osób może mieć potencjalny kontakt z naszym sprzętem. 

Duplikacja mediów

Trzecim zagadnieniem jest redundancja, czyli duplikacja różnych systemów.  My skupimy się na dwóch, które są niezbędne dla ciągłości pracy naszego: zasilanie i internet. Zdarza się, że biurowce mają generatory prądotwórcze. Są one jednak wykorzystywane do zasilania systemów takich jak windy czy awaryjne oświetlenie tak, żeby pracownicy mogli bezpiecznie opuścić budynek. Wiele firm stosuje UPS-y, które w razie przerw w dostawach prądu, podtrzymują pracę komputerów na czas konieczny do ich wyłączenia. 

Serwery są urządzeniami prądożernymi, więc w przypadku dużej awarii sieci zasilającej, będziemy je musieli po prostu wyłączyć. Jeszcze gorzej, jeśli trafimy na rozległą awarie dostawcy internetu, a korzystamy z usług jednego dostawcy. Najczęściej możemy wtedy puścić pracowników do domu. 

Kolokacja zrobi to lepiej. 

Znamy już problemy, jakie mogą wystąpić, kiedy lokalizację dla naszych serwerów wybierzemy przypadkowo. Najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy chcemy zachować swoje serwery, ale nie możemy mieć serwerowni w biurze, jest kolokacja. 

Najprościej rzecz ujmując jest to usługa wynajmu przestrzeni w serwerowni lub Data Center oraz udostępniania infrastruktury niezbędnej do ich pracy. Wynajem może obejmować nie tylko przestrzeń pod serwery, ale także infrastrukturę IT, taką jak switche czy routery. Ważna jest również całodobowa obsługa wykwalifikowanych specjalistów.

Serwery w dobrym klimacie 

Data Center to  budynki, które są budowane lub adaptowane od podstaw. Spełniają surowe normy, zarówno pod względem dostępności do poszczególnych szaf RACK, wymiany cieplnej jak i ochrony przeciwpożarowej. Wszystkie systemy są zdublowane, dlatego nawet w przypadku awarii klimatyzatora czy wymiennika ciepła, nie zostaje zachwiany mikroklimat Data Center. 

Kolokując swoje serwery masz pewność, że przez 24 godziny na dobę znajdują się pod opieką kompetentnego i wykwalifikowanego zespołu, który w razie awarii wszystkim się zajmie. 

Bez karty nie wejdziesz

Drugim problemem jest bezpieczeństwo. Data Center są jednymi z najlepiej chronionych firm, a postronne osoby praktycznie nie mają możliwości się do nich przedostać. Dbają o to bramki dostępowe, kodowe zamki, kamery, wysokie płoty oraz rozbudowany system kontroli poziomów dostępu dla pracowników. Dzięki temu masz pewność, że żadna przypadkowa osoba nie będzie miała kontaktów z twoim sprzętem. 

Prąd (nie)zmienny

Pamiętasz, jak mówiliśmy o puszczaniu pracowników do domu z powodu awarii mediów? Kiedy kolokujesz serwery w Data Center, taka sytuacja nie ma prawa się zdarzyć. Większość firm tego typu duplikuje dostęp do najważniejszych mediów, przede wszystkim prądu i internetu. 

Za zasilanie DC odpowiadają dwaj niezależni dostawcy, a w przypadku wystąpienia awarii obu, firma przechodzi na zasilanie z agregatów prądotwórczych. Może na nich działać kilkadziesiąt godzin. Jeśli więc nie będzie to kryzys o zasięgu globalnym, serwery będą cały czas bezpieczne. 

W przypadku internetu sprawa jest jeszcze prostsza, gdyż DC na stałe współpracują z przynajmniej kilkoma dostawcami. Prawdopodobieństwo, że wszyscy w jednej chwili zanotują, awarię jest liczone w promilach.

 

Jak wybrać miejsce na swoje serwery?

Poszukując dostawcy usługi kolokacji, musisz zwrócić uwagę na kilka cech, które wyróżniają profesjonalne Data Center:

 1. Sprawdź, czy firma ma doświadczenie w branży – brzmi trochę jak żart, prawda? Niestety, w dobie powstających jak grzyby po deszczu firm oferujących usługi teleinformatyczne dość łatwo zostać ich ofiarą. Zamiast profesjonalnej usługi i bezpieczeństwa naszych serwerów, możemy dostać wilgotną piwnicę w bloku. 
 2. Dowiedz się, czy jest zasilanie awaryjne –  to jedna z najważniejsza rzeczy, które powinieneś sprawdzić, decydując się na kolokację. Data Center powinno mieć nie tylko dwa osobne podłączenia do sieci, ale również redundantne agregaty prądotwórcze, które pozwalają przynajmniej na 24 godziny podtrzymania działania serwerów. Dzięki temu masz pewność, że nawet w przypadku większej awarii Twoje zasoby są bezpieczne.
 3. Zastanów się nad lokalizacją –  dogodny dojazd to duża zaleta, ale warto też sprawdzić lokalizację wybranej przez nas kolokacji pod względem bezpieczeństwa, czyli m.in. odległości od zbiorników wodnych minimalizującej ryzyko zalania. Dobra lokalizacja to również taka, która znajduje się na obrzeżu miasta, z dala od źródeł potencjalnych katastrof, dużych awarii i pożarów. 
 4. Dostęp do skalowalnego środowiska w chmurze – prowadzisz biznes, który okresowo wymaga większych zasobów obliczeniowych? Dowiedz się, czy Data Center, które wybrałeś, jest w stanie zapewnić Ci rozszerzenie środowiska o rozwiązania w chmurze – zarówno te związane z wydajnością, jak i backupem czy zapasowym centrum danych.  
 5. Łącza internetowe – stabilne, symetryczne łącze (minimum 100 Mb/s, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby był to 1Gb/s, a nawet 10Gb/s)  i szeroki wybór dostawców – to właściwie wszystko, co powinieneś wiedzieć. Ważna jest również konstrukcja samego DC, umożliwiająca przełączanie sygnału od poszczególnych dostawców w razie awarii. 
 6. Szeroki wachlarz usług dodatkowych – kolejna rzecz, która charakteryzuje Data Center z prawdziwego zdarzenia. Ochrona anty-DDoS, backup, disaster recovery center, administracja IT czy wreszcie tzw. zdalne ręce, dzięki którym pracownik DC wymieni element Twojej infrastruktury, kiedy się zepsuje bądź w ramach upgrade’u. 
 7. Systemy bezpieczeństwa – ktoś powie “przecież to oczywiste” – zapewniamy, że wbrew pozorom nie. Profesjonalny system monitoringu, bezpieczne ogrodzenia, drzwi antywłamaniowe, system sprawdzania tożsamości – takie rozwiązania może zaoferować tylko renomowana firma. A my, jako potencjalny kupujący, możemy w ramach negocjowania umowy poprosić o oprowadzenie i zaprezentowanie zabezpieczeń obiektu. 

Kolokacja – czy to mi się opłaci?

Żeby odpowiedzieć sobie, na tak zadane pytanie, warto policzyć jakie koszty musielibyśmy ponieść, żeby przygotować profesjonalną serwerownię:

 1. Profesjonalny system chłodniczy 
 2. Zabezpieczenia antywłamaniowe 
 3. Ochrona obiektu
 4. Dedykowany specjalista bądź zespół (w zależności od ilości serwerów i wielkości środowiska)
 5. Ubezpieczenie obiektu
 6. Rozwiązania przeciwpożarowe nieniszczące sprzętu komputerowego 
 7. Zasilanie + zasilanie awaryjne 
 8. Łącza internetowe od przynajmniej dwóch, a najlepiej trzech dostawców 

Zakup wszystkich urządzeń i dostosowanie pomieszczeń kosztuje nawet kilka milionów złotych. Możemy to oczywiście zrobić po łebkach, ale zanim zdecydujemy się na takie wyjście, warto policzyć sobie jakie straty poniesiemy, jeśli stracimy sprzęt i dane. Ceną może być cała nasza firma. 

Profesjonalne Data Center może kolokować nawet kilka tysięcy serwerów, w zależności od dostępnego miejsca w szafach. Dzięki wykorzystaniu efektu skali, ceny są przystępne nawet dla mniejszych firm. 

Jeżeli zastanawiasz się nad zmianą bądź rozpoczęciem korzystania z kolokacji, zapraszamy na wycieczkę po Centrum Danych Data Space, gdzie nasi specjaliści pokażą Ci zasoby, którymi dysponujemy oraz przedstawią nasze portfolio.

Data Space kontakt@dataspace.pl Naszą misją jest być najlepszym wyborem dla firm, które muszą być online bez względu na wszystko, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Dostarczamy im platformę składającą się z najbardziej zaawansowanych rozwiązań z zakresu infrastruktury IT.
Newsy
Trendy w IT, którym warto się przyjrzeć w 2020 roku!
Case study
Kolokacja superkomputera do renderingu 3D dla Copernicus Computing - case study