Support: 56 657 71 78

Środowisko IT do monitorowania Ziemi – case study Europejska Agencja Kosmiczna

Case study
Centrum Danych
infrastruktura IT
środowisko IT

Klient

Europejska Agencja Kosmiczna to powołana w 1975 roku międzynarodowa organizacja krajów europejskich. Powstała ona z połączenia Europejskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ESRO) i Europejskiej Organizacji Rozwoju Rakiet Nośnych (ELDO). W skład ESA wchodzą 22 państwa, w tym jedno spoza kontynentu — Kanada. Polska wstąpiła do organizacji w roku 2013.

Głównymi celami zatrudniającej ok. 1900 osób ESA, podobnie jak bliźniaczej NASA, jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. Siedziba organizacji znajduje się w Paryżu, a poszczególne elementy Agencji rozlokowano w stowarzyszonych państwach. Kosmodrom ESA znajduje się w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Europejska Agencja Kosmiczna od swojego powstania przeprowadziła kilkanaście misji kosmicznych, związanych zarówno z celami badawczymi, jak i komercyjnymi, np. EGNOS i Galileo, które są systemami satelit wspierających nawigację GPS.

Jednym z najważniejszych projektów jest „Przestrzeń Kosmiczna i poważne katastrofy”, który wystartował w 2000 roku. Polega on na tym, że za pomocą różnego rodzaju satelit połączone siły kosmiczne pozyskują dane przekazywane do organizacji humanitarnych w przypadku poważnych katastrof – zarówno tych naturalnych, jak i spowodowanych przez człowieka. System został użyty po raz pierwszy podczas katastrofalnej powodzi we Francji w grudniu 2001 roku.

Wyzwanie

Zadaniem Data Space przy współpracy z ESA jest utrzymanie hostingu i wdrożenie elementów wspomnianego projektu Przestrzeń Kosmiczna i poważne katastrofy. Wiąże się to z utrzymywaniem bardzo dużego, redundantnego środowiska serwerowego. Pełni ono ważną funkcję w przeciwdziałaniu skutkom katastrof na obszarze całej planety.

Najważniejszymi elementami takiej konstrukcji musi być bezwzględna dostępność oraz zabezpieczenie na wypadek wszelkich możliwych problemów infrastrukturalnych i sieciowych.

Cały projekt opiera się na dwóch Data Center, których środowiska musieliśmy scalić w jedno. Jest to jedno z największych przedsięwzięć w historii Data Space.

Jednocześnie, oprócz wyżej wymienionych prac, jeszcze przed przystąpieniem do projektu, musieliśmy spełnić niezwykle rygorystyczne wymogi Europejskiej Agencji Kosmicznej. Należało do nich przygotowanie procedur ciągłości działania oraz pozyskanie kolejnych certyfikatów bezpieczeństwa danych.

Dodatkowo wszyscy pracownicy techniczni odpowiedzialni za utrzymanie środowiska serwerowego ESA musieli wykazać się bardzo szerokimi kompetencjami w zarządzaniu zarówno środowiskiem podstawowym, jak i zapasowym.

Rozwiązanie

Na środowisko zajmujące się monitorowaniem sytuacji humanitarnej na naszej planecie składa się kilkadziesiąt mocnych serwerów dedykowanych opartych o procesory Intel Xeon W, Intel Xeon Silver, do 192 GB pamięci RAM (łacznie 3360 GB pamięcie RAM), oraz szybkie dyski SSD o łącznej pojemności 50 TB i blisko 80 TB HDD

Dodatkowo infrastrukturę uzupełniają setki maszyn wirtualnych (wirtualizator Proxmox) o zróżnicowanych konfiguracjach. Znajdują się one w dwóch replikujących się w czasie rzeczywistym obiektach serwerowych. 

Całość chroniona jest po obu brzegach sieci przez 4 redundantne zintegrowane systemy bezpieczeństwa Fortigate 60E. Dzięki wysokiej przepustowości urządzenia (Firewall 3000 Mbit/s, VPN do 2000 Mbit/s, IPS/IDS do 1400 Mbit/s) oraz obsłudze do 2 mln równoległych sesji mamy pewność, że infrastruktura IT przygotowana dla ESA jest odporna na cyberataki. 

Środowiska na bieżąco prowadzą asynchroniczną replikację danych, która zapewnia (w razie awarii i konieczności przełączenia systemu na centrum zapasowe) 100% ciągłość działania serwisu.  

Rozwiązanie z racji swojej unikalności wymagało od nas również działań niestandardowych. Przykładem jest implementacja kart graficznych na części zasobów, które służą do obrazowania oraz obróbki graficznej danych.

Infrastruktura posiada również wyjście do chmury publicznej Microsoft Azure, na której stworzone zostały maszyny wirtualne i backupowe. Służą one jako dodatkowo odseparowane środowisko developerskie. 

europejska agencja kosmiczna

Komentarz

W imieniu Data Space chciałbym podziękować za wspólny wysiłek całemu konsorcjum zaangażowanemu w to wdrożenie.

Warto zaznaczyć, że przy jego realizacji mieliśmy przyjemność współpracy z topowymi światowymi brandami.

Oprócz ESA, były to również Airbus Defence & Space, TerraDue, Eversis, Taitus oraz Luxembourg Institute of Science and Technology.

Piotr Piaskowski, Business Development Manager

Data Space

Data Space kontakt@dataspace.pl Naszą misją jest być najlepszym wyborem dla firm, które muszą być online bez względu na wszystko, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Dostarczamy im platformę składającą się z najbardziej zaawansowanych rozwiązań z zakresu infrastruktury IT.
Poradniki
Pierwszy serwer do małej firmy - jak wybrać najlepszy?
Case study
Serwery dla integratora systemu ERP enova365 - case study COM@COM