Support: 56 657 71 78

Serwery dedykowane i sieć dla sklepu internetowego Arte.pl – case study

Case study
case study
ecommerce
serwery dedykowane
sieć

Klient

Arte.pl jest jednym z największych sklepów internetowych z dywanami i wykładzinami na polskim rynku, prowadzącym sprzedażą materiałów, jak i wykonawstwo. Sieć sprzedaży obejmuje zarówno sklepy fizyczne, jak i kanał internetowy Arte.pl, za pomocą których dociera do dużych inwestorów i mniejszych klientów detalicznych.

Wyróżniki marki to ponad 20 lat doświadczenia w branży, szeroki asortyment, nowoczesne podejście do Klienta zarówno w kanale tradycyjnym jak i elektronicznym, oraz bezpośrednie kontakty z największymi europejskimi producentami materiałów podłogowych.

Wyzwanie

Klient potrzebował wydajnej infrastruktury IT, która obsłuży jego nowy, napisany zupełnie od zera system e-commerce. Musieliśmy dopasować ilość i konfigurację serwerów pod kątem jak największej szybkości ładowania strony www. Założeniem przyświecającym projektowi było uzyskanie optymalnego stosunku jakości do ceny, przy zachowaniu sztywnego budżetu.

Rozwiązanie

Stanęliśmy przed wyzwaniem – wydajność sprzętowa musiała pokryć zapotrzebowanie autorskiego oprogramowania e-commerce, w którym liczy się każda milisekunda podczas wczytywania strony. Zdecydowaliśmy się na trzy customowe maszyny, przygotowane specjalnie pod wymagania Klienta. 

W pierwszych dwóch serwerach wybraliśmy procesor Intel Xeon E3-1270v6, który sprowadziliśmy specjalnie na potrzeby tego projektu. Pomimo pochodzenia z rodziny E3, ma on cztery rdzenie o bardzo wysokim taktowaniu procesora – od 3.8 do 4.2 GHz. 

Jest to bardzo specyficzna grupa procesorów, zarezerwowana dla świadomych klientów, którzy dokładnie wiedzą, czego potrzebują. Oprócz customowego procesora znajdują się tutaj nie mniej wydajne dyski SSD NVMe – Intel Optane 900P, które pomimo swojego desktopowego wyglądu i zacięcia oferują prędkość odczytu na poziomie 2500 MB/s i 2000 MB/s zapisu.

Trzecia maszyna to flagowiec wśród rozwiązań jednoprocesorowych w klasie Enterprise – Intel Xeon E5-1650v4. Na jego pokładzie znalazło się 128 GB RAM oraz kolejne dwa dyski NVMe, tym razem od Samsunga – model 970 PRO o pojemności 1 TB każdy. Towarzyszą im dwa dyski SSD o pojemności 960 GB, przeznaczone na storage.

Serwerom obsługującym sklepy internetowe stawiane są wyższe wymagania co do interfejsów publicznych, dlatego zastosowano tutaj aż trzy “wyjścia na świat” o przepustowości 1Gb/s.

Komentarz Klienta

Maciej Bereziński, Wiceprezes Zarządu Arte.pl:

Inwestując w infrastrukturę IT nie chcieliśmy iść na kompromisy. Stworzony od podstaw system e-commerce wymaga nowoczesnych rozwiązań, które mogą sprostać naszym założeniom dotyczącym szybkości działania.

Zaproponowane rozwiązania spełniły nasze oczekiwania i pomogły zbudować nowoczesny, a przede wszystkim bardzo wydajny e-sklep.

Data Space kontakt@dataspace.pl Naszą misją jest być najlepszym wyborem dla firm, które muszą być online bez względu na wszystko, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Dostarczamy im platformę składającą się z najbardziej zaawansowanych rozwiązań z zakresu infrastruktury IT.
Poradniki
Popraw bezpieczeństwo swojego e-sklepu - bezpłatny poradnik
Case study
Wydajne środowisko IT dla systemu marketing automation Samito - case study