Support: 56 657 71 78

Data Center dla biznesu – jak je wybrać?

Poradniki

Wybór odpowiedniego Data Center jest kluczową decyzją dla każdej firmy, której większość procesów odbywa się w środowisku IT. W dobie kryzysu bardzo często patrzymy na cenę, ale czy powinna być ona priorytetem przy tak ważnych wyborach? Zapraszamy na szybki przegląd kilku cech, które charakteryzują profesjonalne Data Center. 

Spis treści

Podczas zakupów technicznych lub motoryzacyjnych dużą wagę przywiązujemy do sprawdzenia tych cech produktu, które mogą wywierać wpływ na jego ostateczną użyteczność oraz trwałość. Są to m.in. zaawansowanie technologiczne producenta, obsługa w salonie czy sklepie, a także czy sam towar został wyprodukowany w sposób etyczny. 

Nie zawsze czynimy to w sposób świadomy, kierując się modą czy reklamami telewizyjnymi. W przypadku oferty Data Center zwykle ciężko jest nam rozeznać się w gąszczu różnych parametrów. Szczególnie jeśli nie mamy technicznego backgroundu. Warto wtedy zajrzeć do naszego poradnika, który pomoże Wam zadać odpowiednie pytania i uzyskać potrzebne informacje. 

Spojrzenie na całokształt 

Wydaje się, że sposób, w jaki jesteśmy obsłużeni w salonie samochodowym, nie może mieć wpływu na jakość samego auta. Wystarczy jednak, że będziemy potrzebowali pomocy ze strony  tego salonu, związanej z serwisem bądź gwarancją. Jest bardzo prawdopodobne, że sposób, w jaki zostaliśmy potraktowani podczas sprzedaży będzie kontynuowany, również w przypadku walki z ewentualnymi problemami. 

To tylko jeden z przykładów tego, w jaki sposób filozofia stojąca za całym procesem sprzedażowym i technologicznym wpływa później na komfort użytkowania danego produktu. 

W przypadku Data Center, wybór jest nierzadko o wiele bardziej newralgiczny niż zakup samochodu, o którym wspominaliśmy wcześniej. W czasach gospodarki opartej na wiedzy i technologii operator, któremu powierzamy całość lub wycinek naszej infrastruktury IT, musi nie tylko wzbudzać zaufanie. Powinien również przedstawić dane wskazujące na dobre zabezpieczenie danych. Szczególnie, jeśli owe ciągi cyfr zlokalizowane na serwerach są najważniejszymi zasobami naszej firmy. 

Jak wybrać, żeby nie stracić?

Wszystko zaczyna się od szczegółów, dlatego ofertę Data Center warto rozłożyć na części pierwsze i sprawdzić jej poszczególne składowe. Jeszcze ważniejsze jest dokładne przyjrzenie się elementom, które są kluczowe, jeśli chodzi o późniejszą bezstresową współpracę z dostawcą usług. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym z nich:

Certyfikaty

Warto sprawdzić, jakiej są one jakości. Mania certyfikacji wszystkiego i wszystkich, która ostatnimi czasy opanowała świat biznesu, spowodowała zalew tanich kupnych pseudo-potwierdzeń. Niestety certyfikują one tylko jedną rzecz, a mianowicie to, że właściciele przybytku, w którym chcemy mieć swoją infrastrukturę, mają za dużo pieniędzy. 

W przypadku wysokiej klasy obiektu wystarczą w zasadzie dwa certyfikaty. To międzynarodowe, znane od dobrych kilkudziesięciu lat dokumenty ISO, w tym przypadku o numerach 9001 i 27001. Oba oceniają i poświadczają poprawność procesów w firmie m.in.  bezpieczeństwa zasobów ludzkich, kontroli dostępu, zarządzania ciągłością działania ale też zorientowaniem na Klienta czy systemowym podejście do ciągłego doskonalenia. Last but not least, nawet najlepsze certyfikaty mają swoją ważność, więc przed rozpoczęciem współpracy warto sprawdzić czy są aktualne. 

Obiekt

Zdarzają się komory serwerowe ulokowane w piwnicy czy pod wanną emeryta w bloku. Jeśli nie chcemy stracić danych, warto przyjrzeć się dokładnie, co oferuje nam dany obiekt. Najlepszy będzie taki, który został wybudowany z przeznaczeniem na Centrum Danych. Pozwala to na lepsze zagospodarowanie przestrzeni oraz wykorzystanie w 100% możliwości nowoczesnych klimatyzacji grawitacyjnych. Sprzyja to również oszczędzaniu energii i zmniejsza nasze rachunki, a także umożliwia racjonalne gospodarowanie ciepłem w samym obiekcie. Większość Data Center oferuje pozwala zwiedzić swoje serwerownie zainteresowanym tym klientom. 

Komponenty

Ktoś mógłby powiedzieć: przecież w samochodach stosuje się nie tylko oryginalne części, ale też ich zamienniki. Jest to prawda, ale możemy to odbić prostym argumentem. Inne części zastosujemy budując mały samochód do użytku w mieście a inne przygotowując bolid do wyścigu 24 h Le Mans.   

Jeżeli mamy maszynę, która działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez cały rok bez żadnego przestoju, to zastosowane w niej komponenty muszą być tak zoptymalizowane, aby zapewnić możliwie najdłuższą bezawaryjną pracę. W przypadku profesjonalnych serwerów najlepiej jeśli Data Center, które chcemy wybrać, stosuje podzespoły klasy Enterprise. Są one dedykowane do ciągłej pracy i mają znacznie większą wytrzymałość niż komponenty desktopowe, dla których zakłada się limit pracy około 8 godzin dziennie.

SLA

To nic innego jak umowa dotyczą świadczenia usług, a dokładniej ich ciągłości. SLA (Service Level Agreement) może dotyczyć zarówno działania serwerów, jak i  dostaw prądu, usług sieciowych i innych. Podaje się je zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Jest to temat na tyle skomplikowany, że poświęciliśmy mu cały artykuł.

Na potrzeby naszego krótkiego podsumowania warto przytoczyć przykład. Dla SLA o wysokości 99,9% miesięczny czas przestoju systemu to 43 minuty i 12 sekund. Niby niewiele, ale jeżeli pomnożymy to razy 12 wychodzi kilka godzin, podczas których Klienci nie mają dostępu do swoich pieniędzy, usług bądź nie mogą kupić nic w Twoim e-sklepie. 

Strefy dostępu – zabezpieczenia 

Data Center z zewnątrz wygląda trochę jak tajna baza CIA albo siedziby złoczyńców z serii filmów o Jamesie Bondzie. Otoczone wysokim płotem, najczęściej zwieńczonym drutem kolczastym, ze ścisłą kontrolą osób wchodzących i wychodzących, strażnikami, przepustkami itp. Zasieki i bramki nie są ozdobami – mają one chronić nasze cenne dane przed dostępem osób niepowołanych. 

Redundancja 

To nic innego jak podwojenie (lub nawet potrojenie) poszczególnych elementów środowiska IT, na wypadek ich ewentualnej awarii. Duplikacja obejmuje media takie jak prąd, sieć i system chłodniczy. Dodatkowo możliwa jest też dla całej infrastruktury (Zapasowe Centrum Danych, odrębne środowisko w innej lokalizacji). Jest to jedna z najważniejszych cech, ponieważ zapewnia naszym serwerom możliwość działania niezależnie od warunków środowiskowych.  

Lokalizacja

Lepsze Data Center w centrum czy na obrzeżach? W małym czy dużym mieście? Odpowiedź na te pytania jest zdumiewająco prosta. Data Center należą do tzw. infrastruktury kluczowej, szczególnie w dzisiejszym mocno skomputeryzowanym świecie. Lokalizacja w centrum dużego miasta, jest dość ryzykowna. Nie tylko z powodu zagrożenia terrorystycznego ale również z przyczyn o wiele bardziej prozaicznych. Może to być powódź, wybuch rury gazowej czy też zwyczajne zerwanie światłowodu bądź kabla elektrycznego przez prowadzącą prace ziemne koparkę. 

Możemy też popuścić wodze fantazji i pomyśleć przez chwile, w jakie elementy infrastruktury, najlepiej wycelować swoje rakiety w początkowej fazie hipotetycznej wojny. 

Obsługa klienta

Ostatni element na naszej liście, ale tak naprawdę jeden z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych do sprawdzenia. Warto zapytać, jaki czas średnio zajmuje obsłudze DC przyjęcie zgłoszenia i rozpoczęcie jego analizy. Dodatkowo warto rozejrzeć się na wszelkiego rodzaju forach tematycznych i sprawdzić, jakie doświadczenia z obsługą wybranego przez nas Centrum mają inni użytkownicy.

Data Center – wybieram je sam 

Oczywiście każdy przypadek jest inny, a środowisko odmienne. Niezmienne są natomiast zasady, według których powinniśmy wybierać dostawcę swoich usług. Rzetelność, dobra obsługa, bezpieczeństwo – te cechy liczą się w każdym biznesie. A wybierając Data Center pod chmurę prywatną warto kierować się też kryteriami, które wymieniliśmy wyżej.

Na koniec mamy jeszcze jedną poradę – korzystajcie z darmowych konsultacji! Większość Data Center oferuje bezpłatny czas, podczas którego pracownik techniczny wypyta nas dokładnie o potrzeby i wskaże rozwiązania, które może nam zaoferować. Oprócz korzyści merytorycznych, takie spotkanie pokaże nam również jak wygląda obsługa klienta u wybranego przez nas dostawcy. Wtedy możemy już spokojnie podejmować decyzję.

Data Space kontakt@dataspace.pl Naszą misją jest być najlepszym wyborem dla firm, które muszą być online bez względu na wszystko, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Dostarczamy im platformę składającą się z najbardziej zaawansowanych rozwiązań z zakresu infrastruktury IT.
Case study
Migracja środowiska agencji Plej na platformę Docker - case study
Bezpieczeństwo IT
Ransomware - co wiemy o popularnej formie cyberataków?