Support: 56 657 71 78

VPS – cichy bohater branży e-commerce

Poradniki
chmura
ecommerce
środowisko IT
VPS

Kiedy ostatnio korzystaliście z pendrive’a? My też dość dawno temu. Wygodniej jest po prostu wrzucić swoje zdjęcia czy muzykę do chmury. Podobnie jest z serwerami – zamiast kupować całą dedykowaną maszynę wybieramy idealnie pasujący do naszego biznesu “kawałek”, który jest w istocie odizolowanym, samodzielnym środowiskiem. Sprawdźmy, jakie są najważniejsze zalety wirtualnych serwerów prywatnych, czyli VPS-ów.

Spis treści

VPS jest usługą znajdującą się w połowie drogi między hostingiem a serwerem dedykowanym. To wyizolowane prywatne środowisko, utworzone za pomocą technologii wirtualizacji na serwerze fizycznym. Od kilku lat trwa dyskusja dotycząca tego, czy lepiej jest korzystać z serwerów w chmurze czy też z ich dedykowanych kuzynów umieszczonych w Data Center. Jak zawsze w takim przypadku odpowiedź brzmi: to zależy. 

Dopasuj środowisko do siebie 

Podstawowym kryterium w przypadku budowania środowiska IT jest jego zastosowanie. W zależności od tego, czy potrzebujemy dużego storage’u, łatwej skalowalności czy też zwiększonego bezpieczeństwa, wybieramy dedyk lub VPS.

Nie jest to do końca prawda, ponieważ właściwie każdy z tych przymiotów możemy uzyskać zarówno za pomocą jednego, jak i drugiego rozwiązania (z tą różnicą, że w pierwszym mógłby być problem ze skalowalnością). Podstawowym wskaźnikiem pozostają… zdrowy rozsądek, zasobność naszego portfela oraz przyszłe zastosowanie naszych serwerów. 

Przyjrzyjmy się teraz kilku zaletom wirtualnych serwerów prywatnych, które mogą być szczególnie interesujące dla małych i średnich firm działających w internecie:

Szeroki wybór konfiguracji

Konfiguracja, na którą jesteśmy skazani na wieki wieków – to brzmi jak koszmar. Oczywiście, można ją ulepszyć bądź zmienić, ale wiąże się to bardzo często z przerwą w działaniu usług. Po pierwsze, jest to ryzykowne technicznie (serwery mogą nie “wstać”), a po drugie kiepskie dla biznesu, ponieważ przez jakiś czas nie będziemy mogli sprzedawać naszych produktów bądź towarów. 

W przypadku środowisk opartych o serwery wirtualne dokupienie pamięci, dysku czy procesora jest kwestią kilku kliknięć. Co ważne, środowisko może działać w momencie dodawania do niego elementów. 

Ochrona przed atakami DDoS

Ataki DDoS są dzisiaj jedną z bardziej popularnych metod testowania środowisk, oraz uprzykrzania życia konkurencji (również w przypadku e-sklepów). Mniejsze środowiska operujące poza Centrami Danych takiego zmasowanego szturmu na serwery nie są w stanie odeprzeć. W przypadku rozwiązań profesjonalnych, z przeciążeniami spowodowanymi atakami DDoS walczy się na kilku płaszczyznach. Między innymi przy pomocy specjalnego oprogramowania, czy zaawansowanych technologii na samych łączach.  

Ostatnim argumentem jest kwestia łącza internetowego. W domu czy biurze korzystamy zwykle z jednego dostawcy a w Data Center jest ich kilku bądź kilkunastu w zależności od wielkości samej serwerowni. Dzięki temu ryzyko całkowitego odcięcia naszych usług od sieci, jest praktycznie bliskie zeru. 

Regularny backup

Kiedy robimy backup? Po pierwszej utracie danych. Niestety, nawet pomimo tego dość znanego dowcipu, bardzo często tak to wygląda. Zdarza się również, że pierwsza utrata danych nie skutkuje wdrożeniem działań zapobiegawczych. Trzeba nawet dwukrotnej repety, żeby w końcu dotarło, że trzymanie przynajmniej jednej kopii zapasowej jest dobrym pomysłem. 

W dzisiejszych czasach jest jeszcze jedno zagrożenie, mianowicie ataki szyfrujące bazy danych i systemy, zwane ransomware. Przestępcy żądają okupu w zamian za podanie hasła do naszych danych, które pełnią rolę zakładnika. Jak uniknąć tego typu nieprzyjemności? 

Serwery VPS są zaopatrzone w system regularnego backupu raz na 24 godziny, dzięki czemu cały czas mamy dostęp do świeżej wersji naszych baz danych i systemów. 

Redundancja najważniejszych elementów

W przypadku mniejszych środowisk IT rzadko myślimy o tym, że dla utrzymania prawidłowego poziomu usług poszczególne elementy powinny być redundantne, czyli zduplikowane. Nie chodzi tylko o sam serwer czy infrastrukturę sieciową, ale również o prąd i chłodzenie. 

Nawet najlepszy UPS rzadko jest w stanie dać więcej niż kilkanaście-kilkadziesiąt minut energii, a montowanie generatora prądu dla kilku serwerów jest zwyczajnie nieopłacalne. 

W przypadku serwerów wirtualnych, istnieją one w ekosystemie Data Center, dlatego dysponują wszystkim tym, czym pozostała infrastruktura obiektu. A redundancja jest w przypadku dużych środowisk IT nie tyle nawet wymagana, ile konieczna. 

Całodobowa pomoc techniczna

Wysokiej klasy specjalista IT sporo kosztuje,często jest też tak, ze jego umiejętności w małych firmach nie są wykorzystywane w 100%. Dlatego bardzo często informatyk będący na pokładzie mniejszego e-commerce ma wiedzę dość szeroką ale niespecjalnie pogłębioną. Innymi słowy, w jednych dziedzinach czuje się lepiej a w innych gorzej. Czy VPS potrafi zaradzić również temu problemowi? 

Decydując się na wirtualny serwer, dostajemy też wsparcie całej plejady specjalistów IT. Sieciowców, pomocy technicznej, programistów, administratorów, jak i sprzętowców zatrudnianych przez dostarczyciela usługi.

Dzięki temu możemy odciążyć naszego pracownika, dajemy mu realną pomoc i możliwość skonsultowania zmian czy wspólnego projektowania nowych funkcjonalności. A przede wszystkim większość Data Center działa całodobowo, więc zarówno Ty jak i Twój admin możecie liczyć na pomoc 24/7/365.

VPS – niezawodne środowisko dla e-sklepu

Projektując, a następnie wdrażając środowisko dla niewielkiego e-biznesu, bardzo często musimy mocno liczyć się z kosztami. Poszukujemy rozwiązań nowoczesnych, trwałych i bezpiecznych, a jednocześnie stosunkowo niedrogich. 

Również w tej dziedzinie serwery wirtualne są niekwestionowanymi liderami.a najprostszy, zdolny utrzymać prostą firmową stronę zapłacimy zaledwie 18 zł miesięcznie. Ktoś może to teraz szybko policzyć i powiedzieć “Zaraz, przecież hosting wyszedłby mi taniej”. To prawda, zdarzają się hostingi nawet o połowę tańsze.  Żaden z nich nie może się jednak równać z własnym, odizolowanym środowiskiem z nieograniczonym dostępem, jakim jest właśnie VPS.

Testuj VPS za darmo

Na koniec  jeszcze jeden atut, który nie znalazł się na naszej głównej liście. Serwery VPS Data Space można testować przez 14 dni za darmo. Skontaktuj się z nami i daj znać, która konfiguracja Cię interesuje. Pełną listę konfiguracji znajdziesz na stronie https://dataspace.pl/cloud-vps/.

Data Space kontakt@dataspace.pl Naszą misją jest być najlepszym wyborem dla firm, które muszą być online bez względu na wszystko, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Dostarczamy im platformę składającą się z najbardziej zaawansowanych rozwiązań z zakresu infrastruktury IT.
Bezpieczeństwo IT
Ransomware - co wiemy o popularnej formie cyberataków?
Z życia Data Center
Maintenance Engineer mówi: Spokojnie, to tylko próbna awaria