Support: 56 657 71 78

NGSFF – nowy standard dysków od Samsunga (komentarz)

Newsy
dyski
hardware

Samsung zaprezentował nowy, zamknięty standard dysków HS Flash. Oznacza to, iż aktualnie istnieją trzy standardy, które są już oferowane, oraz dwa, które mają szansę wejść do produkcji.

Standardy używane:

Standardy planowane:

  • M.2 w opcji HS – standard, który umożliwi stosowanie formatów zbliżonych do M.2. Jego największa zaleta to niskie koszty.
  • U.3 – miało być standardem branżowym formatu linijkowego, który nie będzie Vendor-lock. Niestety nie wiadomo, czy i jak format ten wejdzie do produkcji.

Standardy A-Brand:

Prawie na pewno, w oderwaniu od producentów nośników, swój standard wprowadzą tacy duzi producenci jak Dell, HPE, i inni. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że standardy będą bardziej niż w przeszłości zamknięte na zastępowanie ich rozwiązaniami innych producentów. Pytanie otwarte, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi, to jak bardzo technicznie będą one odległe od rozwiązań Intela, Samsunga i innych.

Wielcy nieobecni, którzy jeszcze nie ogłosili swoich formatów, to m.in. HGST, Seagate, Micron, Sandisk, Hynix i Toshiba.

Biznesowym okiem:

Dyski w formacie linijkowym są genialnym rozwiązaniem pod każdym względem, zapewniając 0,5 PB w 1U (20 PB w szafie) osiągalne do końca 2018 roku. Flash jest drogi, ale osiągamy gigantyczne oszczędności na prądzie, kolokacji, obsłudze, sieci, czy administracji. Po policzeniu całości okazuje się, że takie rozwiązanie kosztuje tyle samo za 1 TB, co storage zbudowany na dyskach 3 TB SAS i 1,5x więcej co storage zbudowany na dyskach 8 TB – dając 50x więcej IOPS. To robi wrażenie.

Brak standardu branżowego oraz istniejące już teraz trzy standardy to koszmar, powodowany m.in. vendor–lockiem przy rozbudowie, możliwością wycofania się producenta z rozwiązania, kiepską pozycją negocjacyjną przy zakupie, czy problemami z aktualizacją softu. Naprawdę wielka szkoda, że producenci nie porozumieli się i odpuścili stworzenie standardu branżowego.

Marcin Kowalski marcin.kowalski@dataspace.pl Od ponad 10 lat pomagam administratorom i klientom. Serwery, urządzenia sieciowe, kolokacja, rozwiązywanie problemów i tworzenie nowych produktów.
Infrastruktura IT
Sieć w serwerowni — od 1 Gbit/s do 1,6 Tbit/s i dalej
Poradniki
Jak mierzyć wydajność, szybkość i niezawodność dysku