Support: 56 657 71 78

Jak podejść do wyboru serwera: serwer dedykowany, VPS czy chmura?

Poradniki
chmura prywatna
serwery dedykowane
VPS
Serwer dedykowany czy VPS

Pojęcia 'serwer’ oraz ’serwer dedykowany’, tak jak ich powszechnie używamy, mają różne znaczenie zależnie od technicznego zaawansowania użytkowników.

Serwer to program komputerowy świadcząca usługi na rzecz innych serwerów lub użytkowników. Potocznie serwerem często nazywany jest komputer, na którym świadczone są usługi dla klientów. O ile takie uproszczenie dla maszyn, na których działa tylko jedna usługa np. dedykowany serwer baz danych można zrozumieć, o tyle ujednolicenie pojęć serwer = komputer prowadzi do nieporozumień. Serwer dedykowany to oddzielny komputer pełniący funkcję serwera usługi dla jednego, określonego usługobiorcy.

Spis treści

Fizyczny serwer to podstawowy blok, z którego budowane są inne usługi świadczone przez centrum danych. Niezależnie od tego, czy potrzebne jest bardzo małe środowisko mieszące się na maleńkim ułamku komputera, czy wielkie środowisko zajmujące całą serwerownie, jego budowa zawsze opiera się o fizyczne maszyny. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, należy patrzeć przez perspektywę następujących czynników:

  • Kosztów
  • Niezawodności
  • Bezpieczeństwa
  • Skalowalności

Typy serwerów według zastosowań

VPS

VPS to wirtualny serwer prywatny, czyli wydzielony programowo kawałek serwera fizycznego, dzierżawiony od wyspecjalizowanego dostawcy. Jeżeli potrzebujesz bardzo mało mocy, nie przeszkadza Ci, że ktoś inny ma teoretyczny dostęp do danych oraz że współdzielisz maszynę z setką nieokreślonych klientów, to jest to adekwatne rozwiązanie.

Serwer dedykowany

Serwer dedykowany to oddzielny komputer odgrywający rolę serwera usługi dla jednego, określonego usługobiorcy, wynajmowany od dostawcy, centrum danych lub firmy hostingowej, rozliczany zwykle w miesięcznych cyklach rozliczeniowych. Serwer dedykowany ze swojej natury jest fizycznie odseparowany od innych klientów, jego zasoby są w całości przeznaczone na potrzeby jednego klienta, a ich wartości są bardzo dokładnie znane i gwarantowane. Przy serwerze dedykowanym dostawcy nie mają możliwości sprzedania tych samych zasobów różnym klientom.

Serwery dedykowane są konfigurowane przez dostawców w taki sposób, aby pasowały do konkretnego popularnego zastosowania.
Serwer storage – maszyna służąca do składowania i udostępniania danych dla innych maszyn. Zależnie od skali i potrzeb nacisk może być kładziony bardziej na wydajność (dyski SSD) albo na miejsce do przechowywania (duże dyski talerzowe). Przy większych instalacjach serwery łączy się w grupy mające to same zastosowania.

Chmura

Chmura z punktu widzenia klienta to zbiór usług bazujących wirtualizacji bardzo podobnej do VPS, ale ze współdzielonym storage. Chmura zbudowana jest z bardzo wielu serwerów fizycznych, sieci i przestrzeni dyskowej. Podstawową przewagą nad serwerami VPS lub serwerami fizyczny jest duża elastyczność zarówno w dynamicznym kreowaniu za pomocą api nowych usług oraz bardzo duża redundancja. Wadą bardzo duża cena, konieczność dostosowania aplikacji do działania w chmurze, stopień komplikacji.

Serwer backup

Serwer backup to serwer służący do przechowywania danych archiwalnych, zabezpieczający przed utratą danych w przypadku awarii podstawowego środowiska. Tego typu rozwiązania są zwykle optymalizowane w celu zmniejszania kosztów przechowywania danych oraz zwiększenia odporności na katastrofy naturalne.

Serwer bazodanowy

Serwer bazodanowy to serwer zoptymalizowany pod konkretny silnik bazy danych. Optymalizacja dotyczy zarówno parametrów poprawiających szybkość działania jak ilość pamięci RAM, ilość operacji dyskowych na sekundę, ale też poprawiających ekonomiczne wykorzystanie licencji konkretnego silnika bazy danych, szczególnie w obszarze ilości i mocy rdzeni procesorów.

Serwery pod wirtualizację

Serwery pod wirtualizację to konfiguracje optymalizowane pod stawianie chmur prywatnych lub dużej ilości VPS-ów. Bardzo duża ilość RAM, mocny procesor, w przypadku chmur wydajne podłączenie do sieci storage. Tego typu serwery są zwykle dostarczane w konfiguracjach umożliwiających jak największe zagęszczenie maszyn.

Dlaczego serwery dedykowane, a nie własny sprzęt?

Serwer dedykowany a własny serwer to na pierwszy rzut oka to samo. W przypadku serwerów dedykowanych klient przenosi na dostawcę usług większość ryzyka. Utrzymanie kolokacji, serwis sprzętu, możliwość awarii i konieczność wymian komponentów, utrzymanie sieci lokalnej, zapewnienie dostępu do Internetu, utylizacja sprzętu, niemożliwość zakupu sprzętu w wypadku krótkich kontraktów. Wszystkie te i inne problemy są przenoszone na dostawcę serwerów dedykowanych.

Serwery dedykowane pasują więc idealnie do ustabilizowanych usług, o krótkim lub ciężkim do zdefiniowania okresie trwania. W dobie problemów z zapewnieniem odpowiedniego poziomu kadry w działach IT nie bez znaczenia jest też przeniesienie wszystkich obowiązków związanych z obsługą fizyczną sprzętu na wysoce wyspecjalizowany personel dostawcy usług.

Wynajem serwera dedykowanego pozwala także prosto określić całkowite koszty projektu, niwelując niespodziewane koszty związane z awariami i przenosząc w całości odpowiedzialność na wysoce wyspecjalizowany podmiot.

O ile kilka lat temu wybór dostępnych konfiguracji był ograniczony, o tyle obecnie bardzo łatwo skonfigurować serwer dopasowany do potrzeb klienta. W ofercie dostawców takich jak DATASPACE mamy bardzo szeroką gamę rozwiązań. Ponad 20 różnych rodzajów procesorów. Pojemność pamięci RAM od 4 GB do 1,5 TB. Dyski SSD od 240GB do 4 TB. Dyski NVMe. Dyski talerzowe od 1 TB do 14 TB. Ze względu na bardzo dużą ilość konfiguracji oraz stopień skomplikowania o szczegółową ofertę należy pytać nasz dział handlowy.

Outsourcing

Administracja i zarządzanie dla firm. Dlaczego warto korzystać z outsourcingu IT do Data Center? Data center jest miejscem, w którym wszystkie elementy układanki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu informatycznego, mogą znaleźć się pod kontrolą jednej wyspecjalizowanej organizacji.

Dzięki temu nie ma rozmytej odpowiedzialności, rozproszonych kompetencji, nieporozumień pomiędzy kilkoma dostawcami usług, problemów z przepływem informacji a co najważniejsze nigdy nie będziemy w sytuacji, w której dostawcy przerzucają się odpowiedzialnością za działanie systemu.

Serwer dedykowany czy chmura?

Kiedy należy rozważyć rozwiązanie chmurowe jako alternatywę dla usług dedykowanych?

  • Przypadek pierwszy – kiedy nie umiemy w żaden sposób określić skali działalności. W początkowej fazie wielu projektów skala działania zmienia się bardzo szybko. Tak szybko, że nie jest możliwa do ustalenia w pewny sposób, a jednocześnie jest tak duża, że przekracza możliwości serwera.
  • Przypadek drugi – kiedy nasza aplikacja zmienia się wielokrotnie w ciągu dnia, a czas życia dającej się przewidzieć konfiguracji liczony jest w dniach lub godzinach (krótkie projekty marketingowe, jednorazowe wydarzenia, bardzo często zmieniające się aplikacje).
  • Przypadek trzeci – kiedy mamy za dużo pieniędzy do wydania. Chmura publiczna kosztuje zwykle 3-4 razy więcej za tą samą moc obliczeniową.
  • Przypadek czwarty – kiedy działamy globalnie i globalna chmura z wieloma lokalizacjami ułatwia nam zarządzanie infrastrukturą.

Jakie usługi wybrać?

Wybór rozwiązania zależy od naszej skali, dynamiki oraz rynku, do którego dotrzeć mają nasze usługi. Serwery dedykowane oferują najlepszy stosunek jakości, gwarancji i niezawodności do ceny.

Serwery VPS skierowane są do klientów o bardzo małych potrzebach. Chmura z kolei powinna być używana przez podmioty o bardzo dużej dynamice lub zaawansowanej globalnej ekspansji.

Wszystkie pozostałe usługi najtaniej, najbezpieczniej oraz najstabilniej utrzymywać na infrastrukturach opartych o serwery dedykowane dobrane optymalnie do potrzeb.

Marcin Kowalski marcin.kowalski@dataspace.pl Od ponad 10 lat pomagam administratorom i klientom. Serwery, urządzenia sieciowe, kolokacja, rozwiązywanie problemów i tworzenie nowych produktów.
Infrastruktura IT
Szafa RACK 19" - historia, rozwój i zastosowanie
Newsy
Błąd we wszystkich procesorach Intela