Support: 56 657 71 78

AMD prezentuje procesory EPYC Rome – 7nm i nawet 64 rdzenie

Newsy
AMD
procesory

Znane do tej pory pod nazwą roboczą Rome, procesory AMD wchodzą w swoją drugą generację – EPYC 7002. Nowa mikroarchitektura Zen 2 (15% wzrostu wydajności) oraz bardzo szeroka gama produktów (łącznie 19 procesorów z nowej rodziny) oraz aż 64 rdzenie najwyższego modelu, to tylko część najważniejszych informacji z wczorajszej konferencji w San Francisco

To już drugie mocne uderzenie wymierzone przez „czerwonych” w segment Enterprise. Czy tym razem się powiedzie? Czy dostawcy serwerów dedykowanych pójdą za trendem gigantów (Google i Twitter zapewniły użycie EPYC w swoich Data Center) i wprowadzą EPYC do swojego portfolio? 

Pierwsza generacja rewolucji nie zrobiła, w przeciwieństwie do swoich kuzynów z rynku desktopowego – Ryzen. Spekuluje się, że coraz większy udział AMD w rynku desktopowym może zaowocować pokoleniem świadomym marki, która – w żołnierskich słowach – jest tańsza i mocniejsza.

Patrząc na to obiektywnie i odstawiając na bok cały hype, który zawsze towarzyszy premierze nowego sprzętu IT, nowe dziecko AMD oferuje kilka ciekawych rozwiązań. 

64 rdzenie i 128 wątków

Po pierwsze, uwagę przykuwa najmocniejsza z ogłoszonych jednostek – EPYC 7742 – który na pokładzie ma wspomniane wcześniej 64 rdzenie i 128 wątków, jest o ok. 85% szybszy (dane z kilku różnych benchmarków) i ponad 2500$ tańszy od swojego konkurenta z niebieskiej strony rynku – czyli Intel Xeon Platinum 8280L. Wykorzystanie przychodzące do głowy jakie pierwsze to duże chmury obliczeniowe, gdzie rzutować to może na spadek kosztów o około jedną czwartą.

7 nm

Warto wspomnieć też o technologii 7 nm Zen2, która zapewnia 15% wzrostu wydajności. Takie zagęszczenie tranzystorów daje spore możliwości, ale przede wszystkim zwiększa pamięć podręczną (do 256 MB w najwyższych modelach). Do tego dochodzi obsługa PCIe w wersji 4.0, które obsłuży pamięć DDR4 o taktowaniu 3200 MHz.

Ceny – od 450$

Pierwszy rzut modeli obejmuje 19 pozycji, z czego 15 jest uniwersalnych (można ich użyć pojedynczo lub parami) a 4 mogą występować tylko jak pojedyncze rozwiązania. Najtańsze modele zaczynają się od 450$, kończąc na 6950$ za najmocniejszy model. Cena oczywiście hurtowa.

Źródło zdjęć: https://www.tomshardware.com/news/amd-epyc-rome-7000-series-data-center-processor-zen-2-7nm,40108.html

Data Space kontakt@dataspace.pl Naszą misją jest być najlepszym wyborem dla firm, które muszą być online bez względu na wszystko, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Dostarczamy im platformę składającą się z najbardziej zaawansowanych rozwiązań z zakresu infrastruktury IT.
Praca w IT
Praca w IT, cz.6 - Network Administrator
Case study
Platforma z NVMe dla agencji IDEA commerce - case study