Support: 56 657 71 78

Za czym stoi ta kolejka? Po adres IP!

Newsy
sieć

Szybki rozwój technologii powoduje różnego rodzaju problemy, które jeszcze kilka lat temu wydawały się, jeśli nie żywcem wyciągnięte z fantastycznej powieści, to przynajmniej bardzo odległe. 

Mówimy o wyczerpaniu się puli adresów IPv4 w regionie Europy, części Azji i Bliskiego Wschodu. Informacją tą w poniedziałek podzieliło się ze światem RIPE NCC (RIPE Network Coordination Center) – niezależna organizacja wspierająca infrastrukturę sieci Internet. 

4,3 miliarda IP-ków 

Technologia IPv4 powstała jeszcze w latach 70. XX wieku i ma pojemność równą 4,3 mld adresów. Wtedy liczba ta wydawała się wręcz kosmiczną (dosłownie i w przenośni, ponieważ warto pamiętać, że komputer, który zawiózł na księżyc Armstronga i Aldrina, miał w przybliżeniu wydajność dzisiejszego kalkulatora), dlatego nikt nie przewidywał. że tak szybko ulegnie wyczerpaniu

Adres z odzysku, czy IPv6? 

Jedyne adresy w technologii IPv4, z których będzie można skorzystać, to pula z odzysku, która wynosi około kilkuset tysięcy rocznie. Zapotrzebowanie tymczasem sięga kilku milionów. 

Jak z tym problemem radzimy sobie w Data Space? O komentarz poprosiliśmy Michała Glińskiego, dyrektora IT ds. technicznych: 

Rosnące zapotrzebowanie klientów na publiczną adresację IP, szczególnie z branży hostingowej, postawiło Data Space przed sprostaniem konieczności dostarczania adresacji IP. 

Rozwiązaniem tego problemu okazało się wdrożenie adresacji IP w wersji 6. Protokół IPv6, poza znacznie większą dostępną przestrzenią adresową (2^128 w stosunku do 2^32), wprowadza też uproszczenie w konstrukcji nagłówka. Jest to nie bez znaczenia dla wydajności przetwarzania pakietów przez routery.

W Data Space postanowiliśmy globalnie wdrożyć protokół IP w wersji 6, widząc w nim olbrzymi potencjał wzrostu jego wykorzystania. Na chwilę obecną protokoły IP w wersji 4 oraz 6 będę koegzystowały ze sobą.

Data Space kontakt@dataspace.pl Naszą misją jest być najlepszym wyborem dla firm, które muszą być online bez względu na wszystko, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Dostarczamy im platformę składającą się z najbardziej zaawansowanych rozwiązań z zakresu infrastruktury IT.
Infrastruktura IT
Disaster Recovery Center - bezpieczeństwo dla wymagających
Poradniki
Chmura prywatna: bezpieczeństwo i elastyczność w jednym