Support: 56 657 71 78

Serwery dedykowane dla MegiTeam – case study

Case study
case study
serwery dedykowane

Klient

MegiTeam dostarcza serwery VPS zarządzane za pomocą autorskiej platformy hostingowej, serwery dedykowane, jak również pomoc administracyjną, w tym audyty wydajności, wdrożenia produkcyjne i debugowanie problemów. Swoją ofertę kierują do startupów, sklepów internetowych i agencji interaktywnych.

Wyzwanie

MegiTeam potrzebuje bardzo określonej konfiguracji sprzętowej serwerów dedykowanych: stosunkowo dużo pamięci RAM (min. 128 GB), określone dyski SSD (min. 1 TB), komponenty o możliwie najniższej awaryjności, ograniczając pozostałe kosztowne funkcje do minimum.

W przeszłości u różnych dostawców MegiTeam spotykał się bardzo często z problemem powolnego, lub nawet niedostępnego poza godzinami pracy supportu. Takie sytuacje generowały duże straty i powodowały niedotrzymywanie SLA. O ile awaria techniczna jest czymś normalnym, o tyle awaria, której nikt nie podejmie w ciągu weekendu, jest w środowisku technicznym czymś nagannym.

Rozwiązanie

Trudno nam było uwierzyć, że w 2018 roku podstawowym wyzwaniem dla klientów nowoczesnych firm technologicznych jest posiadanie kompetentnego wsparcia telefonicznego. Jednym z głównych elementów oferty Data Space jest jednak support telefoniczny świadczony w trybie ciągłym – a więc 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.

Zapewniliśmy MegiTeam właśnie takie wsparcie, a świadczą je osoby mające realny wpływ na działanie usługi, a nie będące tylko przedłużeniem automatycznej odpowiedzi mailowej z systemu ticketowego.

W ramach realizacji udostępniliśmy:

  • Serwer w konfiguracji idealnie dostosowanej do klienta
  • Konfigurację sieciową zarówno po stronie sieci publicznej, jak i wydzieloną fizycznie sieć prywatną
  • Dedykowanego opiekuna biznesowego
  • Wsparcie telefoniczne 24/7/365
  • Możliwość używania na serwerach dedykowanych adresacji IP należącej do klienta

Komentarz Klienta

serwery dedykowane dla megiteam

Magda Zarych, Dyrektor IT, MegiTeam:

We współpracy biznesowej ważne są dla mnie 3 rzeczy: fajna, elastyczna oferta, dobra jakość usług i zaangażowani ludzie ze wsparcia klienta. To wszystko odnajduję w Data Space. Jestem odpowiedzialna przed swoimi klientami za wybór dostawców i myślę, że Data Space to strzał w dziesiątkę.

 

Data Space kontakt@dataspace.pl Naszą misją jest być najlepszym wyborem dla firm, które muszą być online bez względu na wszystko, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Dostarczamy im platformę składającą się z najbardziej zaawansowanych rozwiązań z zakresu infrastruktury IT.
Newsy
Nowy serwer dedykowany w ofercie - sprawdź serwer Agile!
Newsy
Jakie korzyści dla naszych Klientów oznacza RODO