Support: 56 657 71 78

Czym się różni Data Center od serwerowni?

Infrastruktura IT
Data Center
serwerownia
Serwer dedykowany

Spis treści

Serwerownia – definicja

Serwerownia to każde pomieszczenie, w którym znajdują się serwery. W wielu firmach jest to zaadoptowana mała przestrzeń, w której znajduje się kilka maszyn, switch oraz router.

Data Center – definicja

Centrum Danych to z kolei połączenie specjalnie zaprojektowanego budynku, ludzi, procedur, dokumentacji, odpowiednio dobranego sprzętu i odpowiednio zaprojektowanej serwerowni.

Wszystko, co się dzieje w Data Center, podporządkowane jest danym. W serwerowniach umiejscowionych w Centrum Danych znajdują się dziesiątki tysięcy serwerów optymalnie wykorzystujących zarówno przestrzeń jak i systemy wspomagające.

Na czym polega różnica?

Serwerownia to fizyczne miejsce, w którym znajduje się działające serwery. Garaż, schowek na szczotki, nieużywane pomieszczenia na 5 piętrze o które zaadoptował dział IT to serwerownia. Serwerownia to tylko mały wycinek centrum danych.

Data Center to cała jednostka łącznie z serwerownią zapewniająca ciągłość funkcjonowania serwerów oraz ich bieżącą obsługę. Centrum Danych to proces, to miejsce, w którym wszystko co się dzieje podporządkowane jest ochronie, przetwarzaniu, przesyłaniu lub kasowaniu danych. Centrum Danych znajduje się w specjalnie zaprojektowanym do tego celu budynku. Specjalistyczne podejście jest kluczowe dla uzyskania odpowiedniej jakości i opłacalności. Serwerownia zlokalizowana w Centrum Danych jest też prawie zawsze bardziej ekologiczna niż przypadkowe miejsce.

Outsourcing do Data Center

Jak w przypadku prawie każdej działalności często jest bezpieczniej, lepiej i taniej powierzyć usługę specjalistom, samemu skupiając się na istocie własnego biznesu. Outsourcing do Data Center niesie za sobą bardzo wiele korzyści.

 1. Niższe koszty
  W skład Centrum Danych wchodzi bardzo wiele wyspecjalizowanych, drogich systemów, których w małej skali nie opłaca się używać. Profesjonalna, redundantna klimatyzacja. Co najmniej dwa podłączenia energetyczne. Redundantny układ zasilania. Zwielokrotnione trakty optyczne. Systemy redukujące ilość tlenu w pomieszczeniu. Specjalistyczne systemy gaszenia.
 2. Data Center jest zbudowane z myślą o optymalizacji kosztów zasilania urządzeń
  Wszystko jest zaprojektowane bazując na całkowitym rachunku obejmującym zużycie, klimatyzacje, straty i redundancję oraz zakup urządzeń. Nie da się uzyskać takich współczynników w małej serwerowni.
 3. Mniejsza awaryjność
  Systemy, ludzie, procedury, sprzęt – w Centrum Danych wszystko jest profesjonalne i dobrane tak aby minimalizować ryzyko. Tutaj operacje które dla małej serwerowni są czymś wyjątkowym stają się rutynowymi działaniami.
 4. Łatwość dalszego rozwoju
  W Centrum Danych usługi jednego klienta są zwykle tylko małym wycinkiem całej instalacji a dołożenie lub odjęcie kilkunastu serwerów codziennością. Centrum Danych jest więc bezpiecznym zasobem, którego można elastycznie używać w zależności od potrzeb biznesowych.
 5. Bezpieczeństwo
  Pomieszczenia bez okien, 3-strefowy system dostępu, pełen monitoring, ochrona 24/7, odpowiednia lokalizacja fizyczna, kuloodporny system zasilania, system gaszenia w razie pożaru, system redukujący ilość tlenu, monitoring zalania, zapalenia, wstrząsów, ciągłości działania, obsługa 24/7.

Podsumowanie

Data Center to dużo więcej niż serwerownia. Rozbudowane, specjalnie projektowane systemy i procedury, pełna koncentracja na przetwarzaniu danych, specjalizacja, obsługa 24/7. Te i inne parametry decydują o gigantycznej przewadze Centrum Danych nad Serwerownią z perspektywy bezpieczeństwa, kosztów lub ciągłości działania.

Marcin Kowalski marcin.kowalski@dataspace.pl Od ponad 10 lat pomagam administratorom i klientom. Serwery, urządzenia sieciowe, kolokacja, rozwiązywanie problemów i tworzenie nowych produktów.
Bezpieczeństwo IT
Scrubbing Center – tajemnicze rozwiązanie, które uchroni Twoje dane przed atakami hakerów?
Infrastruktura IT
Certyfikaty TIER najlepszym dowodem na bezpieczeństwo Data Center?